متدهای انجام کاشت مو

برخلاف انچه که معمولا در تمامی تبلیغات کاشت مو دیده می شود روشهای انجام کاشت مو شامل FUT  و  (FIT(FUE نیستند بلکه اینها روشهای برداشت مو میباشد

بطور کلی تکنیکهای پیوند مو شامل انواع روشهایی است که در مراحل مختلف کاشت موی طبیعی بکار گرفته میشود .

 مراحل انجام پیوند مو عبارتند از :

1.برداشت گرافت از نواحی دهنده

2.آماده سازی و نگه داری گرافت ها

3.بازسازی خط رویش مو آماده سازی محل کاشت گرافت ها

5.کاشت گرافتهای مو

 اصول اولیه انجام هریک از مراحلفوق از همان ابتدای کاشت مو در حدود هشتاد سال پیش تا کنون دست نخورده  باقی مانده است اما انچه که از ان زمان تا کنون مرتبا در حال تغییر است استفاده از روشهای جدیدتر و بروزتر در هریک از مراحل فوق میباشد. در واقع عاملی که یک کاشت موی بسیار با کیفیت با نتایج  رضایت بخش را از یک کاشت موی ضعیف و غیرقابل قبول متمایز میسازد استفاده از همین تکنیکهای جدید است . به عنوان مثال در برداشت گرافت از نواحی دهنده که بهترین محل ان اطراف گوشها و پشت سر است در تکنیکهای جدید علیرغم انجام جراحی خطی در پشت سر باقی نمیماند در حالی که در روشهای قدیمی که هنوز در اکثر مراکز انجام میشود یک خط با عرض حداقل cm 1 یا بیشتر در پشت سر باقی میماند.

 در اینجا بهتر است قبل از ادامه مطلب به تعریف کلمه ((گرافت)) بپردازیم. اگر با یک ذره بین به دقت به موهای جلو یا پشت سر نگاه کنید متوجه میشوید که تعدادی از موها بصورت تک شاخه ، تعدادی بصورت 2 شاخه ، تعدادی به صورت 3 شاخه و بعضا تعدادی بصورت 4 شاخه از پوست خارج شده اند ، به هر یک از این دسته های 1 تا 4 تایی گرافت گفته میشود. یعنی یک گرافت عبارتست از یک یا چند پیاز مو که ساقه ان از یک نقطه از پئست خارج شده اند.

برای بدست اوردن تعداد تارمو بایستی تعداد گرافت را بسته به چگونگی توزیع انها در پوست سر در اعداد 3/2 ، 4/2 ، 5/2 ضرب نمود. این عدد را پزشک متخصص جراح پیوند مو مشخص میکند. مثلا وقتی گفته میشود برای یک بیمار2000 گرافت کاشته شده است یعنی بین 4600 تا 5000 تار مو برای وی پیوند شده است.

 1-برداشت گرافت از نواحی دهنده :

 نواحی دهنده مو شامل قسمتهای در بالای گوش و پشت سر میباشد که گرافت این نواحی فاقد گیرنده های ریزش مو بوده و در واقع پس از کاشت مو این گرافتها و رشد موهای ان دیگر دچار ریزش نمیشود . مسلما بهترین موها برای استفاده در کاشت موی سر استفاده از همان مو های سر است . چراکه جنس و رشد ان یکسان است .

برای برداشت گرافتها دو روش کلی وجود دارد :

A : روش برداشت نواری با استفاده از جراحی ظریف (FUT ): در این روش  که به ان  strip technique  نیز گفته میشود نوار باریکی شامل پوست  و گرافتها ی مو توسط جراح متخصص پیوند مو از پشت سر و اطراف گوشها برداشته میشود. طول و عرض این نوار بسته به جنس و مشخصات فیزیکی پوست و مو و نیز میزان نیاز به گرافتهای مو توسط پزشک جراح پیوند مو ایجاد میشود . این روش به عنوان بهترین و استانداردترین روش برداشت گرافتهای مو توسط اکثر پزشکان متخصص کاشت مو پذیرفته شده چراکه در ان کمترین اسیب به پیازهای مو وارد میشود و در واقع بیشترین راندمان را در کاشت مو دارد.

در این روش جراح متخصص کاشت مو  پس از برداشت نوار یک جراحی پلاستیک بنام  lifting  را در پشت سر انجام داده  و سپس محل برداشت با بخیه های بسیار ریز بسته میشود.

در تکنیکهای جدید محل این بخیه ها پس از مدت کوتاهی کاملا محو مشده و خطی از برداشت در پشت سر برجای نمی ماند .

 B - روش برداشت تک تک یا بدون جراحی ( FUE  یا FIT  )

در این متد برای برداشت گرافت جراحی صورت نمیگیرد بلکه گرافتهای مو بصورت یکی یکی توسط پانچهای مخصوصی بطور دستی یا توسط دستگاه برداشت میشوند. به همین دلیل به این روش روش بدون جراحی یا بدون بخیه نیز گفته میشود. در نگاه اول به نظر میرسد که این متد روش بهتر و کم خطر تری است به همین دلیل نیز تعدادی از داوطلبان کاشت مو این روش را ترجیح میدهند ولی  واقعیت این است که چه از لحاظ راحتی بیمار و چه از لحاظ راندمان و کیفیت کاشت مو  ، متد نواری یا FUT بر این روش ارجحیت دارد .

برای مقایسه این دو روش به قسمت  (( مقایسه متدهای انجام کاشت مو با یکدیگر )) در همین بخش مراجعه نمایید.

تصمیم گیری برای برداشت گرافتهای مو با هریک از این دو روش به تشخیص جراح متخصص پیوند مو میباشد و لی گاهی نیز پزشک در شرایط خاص تصمیم گیری را برعهده بیمار می گذارد.

در مواردی که وسعت طاسی سر زیاد باشد  و بیمار بخواهد ظرف مدت کوتاهی همه سر خود را پوشیده از مو نماید از ترکیبی از هر دو روش فوق که به ان متد ترکیبی یا combined method گفته میشود استفاده میگردد .

2- آماده سازی و نگهداری گرافتها :

در این مرحله نوار برداشت شده از بانک مو به واحدهای کوچک  که در واقع همان گرافت ها هستند تبدیل میشود.  هرچه این مرحله توسط تکنسینهای ماهر و اموزش دیده تر تحتا نظارت جراح متخصص کاشت مو و نیز با استفاده از تجهیزات پیشرفته تر انجام گردد میزان زنده ماندن و سالم بودن گرافتهای حاصله بسیار بیشتر و بالاتر خواهد بود. در حال حاضر با استفاده از استریومیکروسکوپهای پیشرفته و نیز دستگاههای نگهدارنده ی  گرافت راندمان عمل را میتوان به بالاتر از 98 % رساند.

 3- بازسازی خط رویش مو:

بازسازی خط رویش مو در افرادی که ان را از دست دادهاند یکی از مباحث بسیار مهم و اساسی در کاشت مو است. خط رویش مو ( Hair Line ) نقش بسیار مهمی در طبیعی یا مصنوعی شدن ظاهر چهره فرد دارد.

خط رویش مو باید طوری ایجاد و بازسازی شود که در نگاه اول کسی متوجه آن نگرددیعنی کاملا حالت طبیعی داشته باشد. کیفیت بازسازی خط رویش مو بایستی طوری باشد که هم با خصوصیات آناتومیک چهره فرد هماهنگ بوده و هم سبب جذابیت بیشتر چهره و جوانتر شدن ان گردد و از طرف دیگر با گذشت زمان و افزایش سن فرد باز هم  حالت طبیعی خود را از دست ندهد.

 4- آماده سازی محل کاشت گرافتها: 

 در این مرحله پزشک جراح پیوند مو با استفاده از ابزارهای مخصوص برشهای کوچکی را در روی پوست ایجاد میکند . در تکنیکهای جدید این برشها بسیار ضعیف بوده بطوریکه تراکم بسیار خوبی از موها را بوجود میاورند . در ایجاد این برشها فاکتورهای مختلفی توسط پزشک بایستی در نظر گرفته شود از جمله جنس و ضخامت موها، ابعاد گرافتها ، سن بیمار  ،‌تعداد گرافتهای موجود و ...هرچه تخصص ، مهارت و تجربه جراح پیوند مو در این زمینه بیشتر باشد مسلما نتایج بدست امده طبیعی تر و راضی کننده تر خواهد بود . همچنین پزشک متخصص کاشت مو برای چگونگی تراکم و تزیع این برشها نیز برنامه ریزی میکند..
با استفاده از تیغهای بسیار ظریفی که امروزه در دسترس هستند میتوان این برشها را در ابعادی ایجاد نمود که پس از مدت کوتاهی هیچگونه اثری از محل کاشت گرافتها بر روی پوست باقی نماند.
(در حال حاضر اثر پزشکان از روشهای قدیمی تر استفاده میکنند بطوریکه محل این برشها بر روی پوست بصورت نقاط فرورفته و برامده که اصطلاحا به انها پوست مرغی یا حالت سنگفرشی گفته میشود بر جای میماند.)
نکته دیگر اینکه بسته به وضعیت موهای قبلی و یا بنا به درخواست و سلیقه بیمار میتوان هنگام انجام این برشها به انها جهت و زاویه داد که در حالت گرفتن موهای کاشته شده پس از رشد اهمیت اساسی داشته و در طبیعی به نظر رسیدن موهای کاشته شده نقش بسیار مهمی را ایفا میکنند .
متاسفانه در بسیاری از کلینیکها ایجاد این برشها توسط دستیاران و تکنسینها انجام میشود چون در واقع پزشک به دلیل نداشتن تخصص در این زمینه اطبلاعات و مهارتی ندارد در نتیجه نتایج حاصله نه تنها غیر طبیعی خواهد بود بلکه گاها عوارض خطرناکی را برای سیستم عروق خونی و پوست بیمار بوجود می اید.

  5- کاشت گرافتها
مرحله اخر کاشت مو کاشت گرافتها در محل ایجاد شده است. این کار در اکثر کلینیکهای دنیا توسط دستیاران پزشک انجام میگیرد . این افراد بایستی برای این کار اموزشهای تخصصی لازم را دیده باشند بطوریکه بتوانند بدون اسیب اوردن هرگونه اسیبی هر گرافت را در سریعترین زمان ممکن و بسته به سایز ان در محل مناسب کاشت نمایند .
اموزش این دستیاران توسط جراح پیوند مو صورت میگیرد که معمولا بین 6 ماه تا 1 سال طول میکشد . هرچه تجربه و مهارت این دستیاران بیشتر باشد مسلما کیفیت کاشت گرافتها و نیز سرعت انجام این کار بهتر و بالاتر خواهد بود.

/ 0 نظر / 20 بازدید