علل خستگی و خواب آلودگی

علت خستگی شماره 1: کم خوابیدن

ممکن است ساده به نظر برسد، اما این امکان وجود دارد که میزان خواب شما بیش از حد کم باشد. این موضوع می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت و میزان تمرکز شما داشته باشد. افراد بزرگسال باید بین هفت تا هشت ساعت در طول شب بخوابند.
راه حل: خواب را برای خود یک اولویت قرار دهید و برنامه خواب منظمی داشته باشید. لپ تاپ، تلفن‌ها، تلویزیون و دیگر لوازم الکترونیکی را از محل خواب خود دور نگه دارید.
همچنان با خواب مشکل دارید؟ از یک دکتر متخصص کمک بگیرید،‌شما ممکن است دچار مشکل اختلال خواب شده باشید.علت خستگی شماره 2: آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب)

بعضی از مردم تصور می‌کنند ساعات کافی در طول شب می‌خوابند، اما آپنه خواب مانع خواب کافی آنان در طول مدتی که خواب هستند می‌شود. به طور خلاصه آپنه خواب باعث ایجاد وقفه در تنفس فرد می‌شود. این وقفه‌های تنفسی کوتاه باعث می‌شود شما به طور موقتی و کوتاه از خواب بیدار شوید بدون اینکه متوجه بیدار شدن خود از خواب شده باشید. در نتیجه شما در طول هشت ساعتی که وقت برای خواب در رختخواب صرف کرده‌اید، از خواب محروم بوده‌اید. دکتر شما ممکن است برای حل این مشکل به شما دستورالعمل‌هایی اجرایی ارائه دهد.
راه حل: کاهش وزن در صورتی که اضافه وزن داشته باشید، اگر سیگار می‌کشید آن را ترک کنید، شما ممکن است به یک دستگاه کمک تنفسی (CPAP) برای کمک به تنفس خود در طول خواب و باز نگه داشتن راه تنفسی خود احتیاج داشته باشید.


علت خستگی شماره 3: انرژی بدن کافی نیست

خوردن مواد غذایی به علت‌های کمی ممکن است باعث ایجاد خستگی در بدن شود، اما خوردن غذاهای نا مناسب می‌تواند باعث ایجاد مشکل در بدن شود.
داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای غذا خوردن کمک می‌کند که قند خون بدن خود را در محدوده طبیعی نگه داشته و از داشتن احساس کاهش قند خون (افتادن قند خون) در بدن جلوگیری کند.
راه حل: همیشه صبحانه بخورید و سعی کنید صبحانه شما شامل پروتئین و کربوهیدرات‌ها در هر وعده باشد. به عنوان مثال خوردن تخم مرغ به همراه نان تست سبوس دار یکی از بهترین گزینه‌ها برای صرف صبحانه می‌باشد. همچنین سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک را به عنوان میان وعده در طول روز برای حفظ پایداری انرژی خود، در برنامه غذایی روزانه خود داشته باشید.

علت خستگی شماره 4: کم خونی

کم خونی یکی از علل اصلی خستگی در زنان است. از دست دادن خون در دوران قاعدگی می‌تواند باعث ایجاد فقر آهن شود، که این موضوع زنان را در معرض خطری جدی قرار می‌دهد. وظیفه گلوبول‌های قرمز خون در بدن رساندن اکسیژن به بافت‌ها و ارگان‌های بدن است که با از دست دادن آن‌ها این وظیفه مهم در بدن به درستی انجام نخواهد شد.
راه حل: برای کم خونی ناشی از کمبود آهن، مصرف مکمل‌های آهن و خوردن غذاهای غنی از آهن مانند: گوشت بدون چربی، جگر، حلزون صدف‌دار، حبوبات و غلات غنی شده، می‌تواند کمک کند.علت خستگی شماره 5: افسردگی

ممکن است تصور شما از افسردگی به عنوان یک اختلال عاطفی باشد، اما افسردگی عامل و علت بسیاری از علائم فیزیکی در بدن نیز می‌باشد. خستگی، سردرد،‌ از دست دادن اشتها از جمله علائم شایع آن هستند. اگر بیش از چند هفته احساس خستگی و سطح پایین انرژی را در بدن خود احساس کردید، به دکتر خود مراجعه نمائید.

راه حل: افسردگی به خوبی به صحبت درمانی و یا استفاده از دارو (با تجویز پزشک) پاسخ می‌دهد و به راحتی قابل حل است.علت خستگی شماره 6: کم کاری تیروئید

تیروئید غده کوچکی در قاعده گردن شما است. این غده کنترل کننده میزان سوخت و ساز در بدن است و سرعت تبدیل سوخت به انرژی را در بدن شما تعیین می‌کند. وقتی غده تیروئید در بدن شما کمتر از حد معمول خود فعالیت نماید و یا اصطلاحاً دچار کم کاری تیروئید شده باشید، عملکرد سوخت و ساز بدن بیش از حد آرام صورت می‌پذیرد و شما احساس تنبلی و سستی خواهید داشت و دچار افزایش وزن خواهید شد.

راه حل: در صورتی که آزمایش خون شما تایید کند که هورمون‌های تیروئید شما کم باشد، مصرف هورمون‌های مصنوعی می تواند شما را به سرعت به حال طبیعی برگردانده و مشکل کم کاری تیروئید را برطرف نماید.
علت خستگی شماره 7: مصرف زیاد کافئین

کافئین می‌تواند میزان هوشیاری و تمرکز شما را در دوزهای متعادل بهبود بخشد، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و بروز حالت عصبانیت در فرد شود. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف بیش از حد کافئین در واقع باعث ایجاد خستگی در برخی افراد می‌شود.

راه حل: به تدریج مصرف قهوه، چای، شکلات، نوشابه و هر نوع دارویی که حاوی کافئین است را کاهش دهید. متوقف کردن مصرف آن به طور ناگهانی (ترک کافئین) می‌تواند باعث ایجاد خستگی زیاد شود.

    برای مشاهده علل خستگی به وب سایت طب رسانه مراجعه نمایید

/ 0 نظر / 15 بازدید